Viso rezultatų:
Rodyti visus rezultatus
Lt En
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas
lt
En

Naujienos

LVAT paliko baudą už maisto reklamos reikalavimų pažeidimus

LVAT paliko baudą už maisto reklamos reikalavimų pažeidimus
2020-10-02

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (toliau – LVAT), išnagrinėjęs ginčą dėl AB „Krekenavos agrofirma“ (toliau - Bendrovė) skirtos baudos už maisto reklamos reikalavimų pažeidimus, apeliacinį pareiškėjo skundą atmetė bei paliko skirtą 1 000 Eur baudą.

Byloje ginčas kilo dėl Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (toliau – Tarnyba) nutarimo, kuriuo pareiškėjui AB „Krekenavos agrofirma“ (toliau – Bendrovė) skirta 1 000 Eur bauda už Reklamos įstatymo pažeidimą, pagrįstumo ir teisėtumo. Ginčijamu nutarimu Tarnyba pareiškėjui skyrė baudą už tai, kad Bendrovė, skleisdama gaminių, pažymėtų žymenimis „mėsingos“, „mėsingas“, „mėsinga“, reklamą, šiuos duomenis pateikė kaip ypatingas gaminių savybes, nors tokios savybės yra būdingos ir kitiems panašiems (aukščiausios rūšies) mėsos gaminiams, o pareiškėjo teiginys, jog visi vertinamos ginčo linijos gaminiai turėjo ir iki šiol turi didžiausią grynos mėsos kiekį, neatitinka tikrovės. Dėl šių priežasčių vidutinis vartotojas, pamatęs Bedrovės reklamą, galėjo nepagrįstai manyti, kad šie maisto produktai turi daugiau mėsos, ir nežinodamas, kad tokios savybės būdingos visiems panašiems gaminiams, būti suklaidintas.

LVAT nutartyje pabrėžta, jog ES teisė reikalauja, kad informacija apie maistą vartotojams Europos Sąjungos lygmeniu būtų teikiama, siekiant nepagrįstai nepaveikti (neiškreipti) jų ekonominio elgesio ir jų neklaidinant. Šį principą turi atitikti tiek privalomai, tiek savanoriškai apie maistą teikiama informacija. Europos Sąjungos valstybės narės negali priimti šias nuostatas paneigiančio teisinio reguliavimo. Kaip teismas pažymėjo nutartyje, informacijos, kad maisto produktas turi tam tikrų ypatingų savybių, nurodymas paprastai priskiriamas vartotojus klaidinančiai informacijai, galinčiai paveikti vartotojų ekonominį elgesį.

„Europos Direktyvos ir ją įgyvendinančiųjų teisės aktų prasme, <...> vertinant konkrečios komercinės veiklos įtaką vidutinio vartotojo apsisprendimui (ekonominiam elgesiui) atsižvelgiama ne tiek į tai, ar ekonominis elgesys tikrai buvo iškreiptas, o į tai, ar konkreti klaidinanti komercinė veikla galėjo turėti tokį poveikį vidutiniam vartotojui”, - atkreipė dėmesį LVAT.

Pareiškėjas ginčo žymenimis „mėsingos“, „mėsingas“, „mėsinga“ teikė informaciją ne apie bet kokius, o būtent apie mėsos gaminius, todėl vidutinis vartotojas galėjo manyti, jog šiais žymenimis yra specialiai atkreipiamas dėmesys į tam tikrų mėsos gaminių sudedamųjų dalių (šiuo atveju – mėsos) buvimą“, - paskelbtoje nutartyje pažymėjo LVAT. Tokio siekio neslėpė ir pats pareiškėjas.

Nutartyje taip pat pažymėta, kad norėdamas informuoti vartotoją, jog aukščiausios rūšies gaminyje yra daugiau, nei teisės aktuose nustatyta minimali mėsos baltymų be jungiamojo audinio baltymų ir (ar) riebalų kiekio norma, gamintojas šių medžiagų kiekį procentais gali nurodyti konkretaus gaminio sudėtyje. Būtent tokie duomenys nurodo akivaizdų ir tyrimais pagrįstą faktą apie konkretų mėsos kiekį gaminyje.

Pasak LVAT, pareiškėjas apeliaciniame skunde nepaneigė pirmosios instancijos teismo išvadų, jog vidutinis vartotojas, matydamas maisto produktų žymenis „mėsingos“, „mėsingas“, „mėsinga“, galėjo manyti, jog siūlomi Bendrovės gaminiai pasižymi ypatinga savybe – mėsingumu, t. y. kad juose yra daugiau mėsos, ir dėl to būti suklaidintas. Įvertinusi byloje nustatytas aplinkybes ir su jomis susijusį teisinį reguliavimą, LVAT teisėjų kolegija padarė išvadą, kad pareiškėjas savo veiksmais pažeidė Reklamos įstatymą. Todėl LVAT „Krekenavos agrofirmos“ apeliacinį skundą atmetė ir paskirtą Bendrovei mokėti baudos dydį paliko nepakeistą. Administracinės bylos Nr. eA-176-822/2020.

Cituojant ar platinant šią informaciją būtina nuoroda į informacijos šaltinį.

Tel. (8 5) 279 1005
El. paštas: info@lvat.lt 

Darbo laikas
I-IV 8.00 – 17.00
V 8.00 – 15.45
Pietų pertrauka 12.00 – 12.45

Skundų ir prašymų priėmimo raštinėje laikas:

Pirmadienis 7.30 - 17.00
Antradienis 7.30 - 17.00
Trečiadienis 7.30 - 17.00
Ketvirtadienis 7.30 - 17.00
Penktadienis 8.00 - 15.45
Švenčių dienų išvakarėse darbo dienos trukmė sutrumpinama viena valanda.

Naujienų prenumerata