HerbasLietuvos vyriausiasis administracinis teismas

Visos naujienos

LVAT pateikė išaiškinimą dėl raidės „w“ rašybos Lietuvos Respublikos piliečio asmens tapatybės kortelėje
2017-03-07
 

2017 m. kovo 7 d. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT), išnagrinėjęs apeliacinius skundus dėl Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – ir Vilniaus AVPK) Migracijos valdybos sprendimų, kuriais atsisakyta išduoti (pakeisti) asmens tapatybės korteles, kuriose būtų nurodytos pavardės su „w“ raidėmis, priimtais sprendimais įpareigojo atsakovą išduodamose Lietuvos Respublikos tapatybės kortelėse asmens pavardę įrašyti lietuviškais rašmenimis kartu pavardę įrašant nelietuviškais rašmenimis ir nesugramatinta forma.

Apžvelgiamoje administracinėje byloje Nr. eA-2176-662/2017 buvo sprendžiamas klausimas dėl raidės „w“ rašybos Lietuvos Respublikos piliečio asmens tapatybės kortelėje ir pase. Šioje byloje ginčas kilo dėl atsakovo Vilniaus AVPK Migracijos valdybos sprendimo, kuriuo buvo atsisakyta išduoti asmens tapatybės kortelę ir pasą pareiškėjų vaikui su pavarde rašoma su „w“. Pirmosios instancijos teismas panaikino skundžiamą sprendimą ir įpareigojo atsakovą išduoti pareiškėjų vaikui pasą ir asmens tapatybės kortelę su pavarde, rašoma su „w“. Atsakovas, apeliaciniame skunde nesutikdamas su priimtu pirmosios instancijos teismo sprendimu, teigė, kad pagal galiojančius teisės aktus Lietuvos Respublikos piliečio vardas ir pavardė rašomi lietuviškais rašmenimis, o lietuvių kalboje raidės „w“ nėra.

Išnagrinėjusi administracinę bylą pagal atsakovo pateiktą apeliacinį skundą LVAT teisėjų kolegija pažymėjo, kad praktika šio pobūdžio administracinėse bylose suformuota Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo 2017 m. vasario 27 d. nutartyje administracinėje byloje Nr. eA-2413-662/2017, todėl, be kita ko, vadovautasi šioje teismo nutartyje suformuotais išaiškinimais.  Priimtoje nutartyje teisėjų kolegija akcentavo, jog asmens naudojimasis savo vardu ir pavarde yra sudėtinė teisės į privatų ir šeimos gyvenimą dalis ir valstybės kišimasis į jį, draudžiant originalią asmens vardo ir pavardės rašybą, gali būti atliekamas tik tuomet, kai yra proporcinga priemonė siekiant teisėtų tikslų.

Teisėjų kolegija, atsižvelgdama į Europos Sąjungos Teisingumo Teismo (ESTT) 2011 m. gegužės 12 d. sprendime Runevič-Vardyn ir Wardyn pateiktus išaiškinimus, pažymėjo, kad asmeniui sukeltų nepatogumų tai, kad jo pavardė asmens tapatybės kortelėje ir Lietuvos Respublikos pase būtų užrašoma kitaip negu yra rašoma jo tėvo pavardė. ESTT yra pripažinęs, kad dėl to paties asmens turimų dviejų skirtingų asmenvardžių gali kilti painiavos ir nepatogumų kiekvieną kartą, kai konkrečioje situacijoje naudojamas asmenvardis neatitinka nurodytojo dokumente, pateiktame siekiant įrodyti asmens tapatybę, arba kai dviejuose kartu pateiktuose dokumentuose nurodyti asmenvardžiai nesutampa. Vienam iš tėvų turint kitokią pavardę negu jo nepilnametis vaikas, gali kilti sunkumų įrodinėjant jų giminystės ryšį, kas būtų reikalinga daugelyje kasdienio gyvenimo situacijų tiek viešoje, tiek privačioje sferoje.

LVAT teisėjų kolegija vertino, kad skundžiamu sprendimu neleidžiant naudoti pase ir asmens tapatybės kortelėje savo pavardės originaliais rašmenimis yra varžoma asmens teisė į privatų ir šeimos gyvenimą. Tokia susiklosčiusi padėtis, kada asmeniui yra apsunkinama galimybė pagal savo asmens dokumentus būti identifikuotam tiksliai pagal jo pavardę, kaip ji buvo apibrėžta registruojant šią pavardę apibrėžiantį civilinės būklės aktą, yra nesuderinama su teise į privataus ir šeimos gyvenimo apsaugą bei neatitinka Lietuvos Respublikos asmens tapatybės kortelės ir paso įstatymo (toliau – ir Asmens tapatybės kortelės ir paso įstatymas) 1 dalies nuostatų. Teisėjų kolegija vertino, jog, nesivadovaudama Asmens tapatybės kortelės ir paso įstatymo 5 straipsnio 1 dalies nuostata, kad asmens vardas ir pavardė asmens tapatybės kortelėje ir pase įrašomi pagal Gyventojų registro duomenų bazės duomenis, Vilniaus AVPK Migracijos valdyba priėmė sprendimą, kuris neproporcingai ir be apibrėžto teisinio pagrindo riboja tokio asmens teisę į privataus ir šeimos gyvenimo apsaugą.

Vis dėlto teisėjų kolegija pažymėjo, jog nors pirmosios instancijos teismas skundžiamu sprendimu įpareigojo Vilniaus AVPK Migracijos valdybą išduoti pareiškėjų vaikui pasą ir asmens tapatybės kortelę su pavarde, rašoma su „w“, tačiau, vadovaujantis minėtu teisės aiškinimu, Konstitucinio Teismo nutarimais, šis reikalavimas įgyvendintinas pase ir asmens tapatybės kortelėje užrašant pavardę lietuviškais rašmenimis ir kartu pase ir asmens tapatybės kortelėje asmens pavardę įrašant nelietuviškais rašmenimis ir nesugramatinta forma.

Dėl šių priežasčių teisėjų kolegija atsakovo apeliacinį skundą tenkino iš dalies ir įpareigojo Vilniaus AVPK Migracijos valdybą išduoti Lietuvos Respublikos pasą ir asmens tapatybės kortelę pareiškėjų vaikui, užrašant jo pavardę lietuviškais rašmenimis ir kartu pase ir tapatybės kortelėje pavardę įrašant nelietuviškais rašmenimis ir nesugramatinta forma („w“).

Pažymėtina ir tai, kad nutartis, įpareigojanti Vilniaus AVPK Migracijos valdybą išduoti Lietuvos Respublikos asmens tapatybės kortelę pareiškėjai, užrašant jos pavardę lietuviškais rašmenimis ir kartu įrašant pavardę nelietuviškais rašmenimis ir nesugramatinta forma, naudojant raidę „w“, buvo priimta ir šiandien LVAT paskelbtoje kitoje administracinėje byloje Nr. A-1867-261/2017.

Daugiau informacijos yra skelbiama Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo interneto svetainėje www.lvat.lt. Bylos Nr. eA-2176-662/2017, Nr. A-1867-261/2017. Cituojant arba kitaip platinant šią informaciją, prašome nurodyti informacijos šaltinį.

 
Informaciją atnaujino: LVAT
Informacija atnaujinta: 2017-03-07 15:38

Darbo laikas

I-IV

V

8.00 - 17.00

8.00 - 15.45

Pietų pertrauka

12.00 - 12.45

dokumentų priėmimo laikas

I-IV

V

7.30 - 17.00

8.00 - 15.45

Adresas

Žygimantų g. 2

LT-01102 Vilnius

Tel. (8 5) 279 1005

Faks. (8 5) 268 5875

info@lvat.lt

 

Kaip mus rasti?

e.teismas.lt

Lietuvos teismų
elektroninių paslaugų
portalas

TEISMO DARBO VERTINIMO
Anoniminė anketa

Moksleivi, pažink teismą iš arti!

Karjera LVAT

teisėjų ir teismo pirmininko skyrimo tvarka Europoje

 
Viso apsilankė:3443609Šiandien:2794Dabar naršo:28