HerbasLietuvos vyriausiasis administracinis teismas

Visos naujienos

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas kreipėsi į Europos Sąjungos Teisingumo Teismą
2017-09-19
 

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas, apeliacine tvarka nagrinėdamas bylą dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos sprendimo (toliau – VMI), kuriuo pareiškėjui buvo papildomai apskaičiuotas akcizo mokestis ir su juo susijusios sumos už į Lietuvos Respubliką įvežtą etilo alkoholį, nutarė kreiptis į Europos Sąjungos Teisingumo Teismą, prašydamas priimti prejudicinį sprendimą.

Aptariamoje byloje buvo nustatyta, kad Lietuvoje įsteigta bendrovė, užsiimanti kosmetikos ir higienos priemonių gamyba ir prekyba, laikotarpiu nuo 2009 m. iki 2014 m. į Lietuvos Respublikos teritoriją komerciniais tikslais įvežė iš Lenkijos Respublikos bendrovės įsigytą įvairių pavadinimų dantų skalavimo skystį ir kosmetinį spiritą. Šiuose produktuose esantis etilo alkoholis jų išleidimo į laisvą apyvartą Lenkijos Respublikoje metu buvo denatūruotas pagal šios valstybės narės nustatytus reikalavimus. Primintina, kad denatūravimas – tai, kai tyčia įdedama tam tikrų medžiagų tam, kad alkoholis taptų toks nuodingas, kad jo būtų nebeįmanoma vėl padaryti tinkamo naudoti maistui. VMI nurodė, kad bendrovės įvežtais ir tiekiamais produktais prekiavo ir įmonės, valdančios kioskus (paviljonus), kuriuose šiomis prekėmis iš esmės buvo prekiaujama turint tikslą juos parduoti kaip svaiginančius alkoholinius gėrimus. Manyta, kad bendrovė ne tik žinojo apie tai, jog jos į Lietuvos teritoriją įvežamas dantų skalavimo skystis ir kosmetinis spiritas tam tikrų asmenų buvo vartojami kaip alkoholiniai gėrimai, bet ir gamindama (užsakydama pagaminti) šiuos produktus akivaizdžiai atsižvelgdavo į šią aplinkybę. Todėl VMI sprendė, kad bendrovės į Lietuvos Respubliką įvežti ginčo produktai buvo skirti asmenims vartoti kaip maistą (alkoholinius gėrimus), dėl ko etilo alkoholis juose turi būti apmokestinamas akcizu.

LVAT pažymėjo, kad pagal 1992 m. spalio 19 d. Tarybos direktyvos 92/83/EEB dėl akcizų už alkoholį ir alkoholinius gėrimus struktūrų suderinimo (toliau – Direktyva 92/83/EEB) 27 straipsnio 1 dalies b punktą, atitinkamas etilo alkoholis yra neapmokestinamas akcizu, kai yra tenkinamos šios dvi kumuliatyvios (turinčios egzistuoti kartu) sąlygos – (1) etilo alkoholis denatūruotas pagal bet kurios valstybės narės reikalavimus ir (2) vartojami bet kokio ne žmonių vartojimui skirto produkto gamybai. Kaip minėta, VMI ginčo produktus vertino kaip skirtus maistui, todėl nusprendė visas bendrovės įvežtas prekes apmokestinti akcizu, t. y. iš esmės traktavo, kad nėra tenkinama viena iš 1992 m. spalio 19 d. Tarybos direktyvos 92/83 27 straipsnio 1 dalies b punkte numatytų privalomų neapmokestinimo akcizu sąlygų – įvežti produktai buvo skirti žmonių vartojimui.

LVAT konstatavo, kad nagrinėjamu atveju pirmiausia kyla klausimas dėl dantų skalavimo skysčio ir kosmetinio spirito priskyrimo ne žmonių vartojimui minėtos direktyvos nuostatos taikymo prasme. Todėl nusprendė kreiptis į Europos Sąjungos Teisingumo Teismą su prašymu išaiškinti, (1) ar Direktyvos 92/83/EEB 27 straipsnio 1 dalies b punktas turi būti aiškinamas, kad ši nuostata taikoma bet kokiems ne žmonių vartojimui skirtiems produktams pagal pagrindinę (tiesioginę) jų naudojimo paskirtį, nepriklausomai nuo to, kad kai kurie asmenys juos svaiginimosi tikslais vartoja kaip alkoholinius gėrimus; taip pat (2) ar atsakymui į pirmą klausimą yra reikšminga aplinkybė, jog ginčo produktus iš vienos valstybės narės įvežęs asmuo žinojo, kad jo užsakymu pagaminti ir Lietuvoje kitų asmenų galutiniams vartotojams tiekiami (parduodami) denatūruoto etilo alkoholio turintys produktai yra tam tikrų asmenų vartojami kaip alkoholiniai gėrimai, ir šiuos produktus jis gamino bei ženklino atsižvelgdamas į šią aplinkybę turėdamas tikslą parduoti kuo daugiau.

Administracinės bylos Nr. eA-736-556/2017. Cituojant arba kitaip platinant šią informaciją, prašome nurodyti informacijos šaltinį.

 
Informaciją atnaujino: LVAT
Informacija atnaujinta: 2017-09-20 10:34

Darbo laikas

I-IV

V

8.00 - 17.00

8.00 - 15.45

Pietų pertrauka

12.00 - 12.45

dokumentų priėmimo laikas

I-IV

V

7.30 - 17.00

8.00 - 15.45

Adresas

Žygimantų g. 2

LT-01102 Vilnius

Tel. (8 5) 279 1005

Faks. (8 5) 268 5875

info@lvat.lt

 

Kaip mus rasti?

e.teismas.lt

Lietuvos teismų
elektroninių paslaugų
portalas

TEISMO DARBO VERTINIMO
Anoniminė anketa

Moksleivi, pažink teismą iš arti!

Karjera LVAT

teisėjų ir teismo pirmininko skyrimo tvarka Europoje

 
Viso apsilankė:3443529Šiandien:2714Dabar naršo:20